BME honlap | Oldaltérkép | Impresszum | HU | EN

Regisztráció

A esélyegyenlőségi kedvezmények és szolgáltatások igénybevételéhez regisztrálj, minél korábban!

Ki veheti ezeket igénybe?

Alapvetően azok, akiket a Nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 108. § 6. pontja fogyatékossággal élő hallgatóként definiál:

Fogyatékossággal élőnek minősül az a hallgató (jelentkező), aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrumzavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd.

Emellett egyetemünk a súlyos -átmeneti vagy tartós- egészségkárosodással élő hallgatói kört is igyekszik támogatni szolgáltatásaival (a BME speciális igényű hallgatóinak tanulmányi esélyegyenlőségét segítő feltételekről szóló 12/2019. (XII.21.) számú Rektori-Kancellári Közös Utasítás értelmében). Ha te is ebben a helyzetben vagy, érdemes regisztrálnod.

Hogyan történik a regisztráció?

Amennyiben regisztrálni szeretnél, első lépésként töltsd ki az online regisztrációs űrlapot. Ezt követően a megadott elérhetőségeid valamelyikén fel fogjuk venni veled a kapcsolatot. A regisztrációhoz szükséged lesz szakértői véleményre is. Ha még nem rendelkezel vele, vagy kérdésed van, keress meg minket az eselyegyenloseg@m365.bme.hu címen!

Elfogadható szakvélemények

1. EGÉSZSÉGKÁROSODÁS ESETÉN: szakorvosi igazolás vagy RSZSZ (Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv) fővárosi, illetve a területileg illetékes megyei rehabilitációs szakigazgatási szervek szakvéleménye, amely tartalmazza az adott betegség BNO kódját, fennállásának idejét, súlyosságát, vagy az egészségkárosodás mértékét.

2. FOGYATÉKOSSÁG ESETÉN:

63. § (1) A fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező) fogyatékosságának típusát a (2)–(5) bekezdésben meghatározott szerv által kiadott szakértői véleménnyel igazolja.

(2) Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye már a középfokú tanulmányok ideje alatt is fennállt, a fogyatékosság, sajátos nevelési igény a vármegyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálati intézmények és azok vármegyei szakértői bizottságként eljáró tagintézményei által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.

(3) Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányok ideje alatt nem állt fenn, az utóbb keletkezett fogyatékosság az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.

(4) Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező magyarországi lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel nem rendelkezik, a fogyatékosság a (2) és a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával igazolható. A felsőoktatási intézmény internetes honlapján közzéteszi azoknak a nyelveknek a felsorolását, amelyek esetében nem hiteles fordítást is elfogad.

(5) Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező vagy hallgató rendelkezik külföldön kiállított szakértői véleménnyel, akkor a fogyatékosság a (2) és a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával igazolható. A felsőoktatási intézmény internetes honlapján közzéteszi azoknak a nyelveknek a felsorolását, amelyek esetében nem hiteles fordítást is elfogad.

A szakértői vélemény kikérésével kapcsolatban ITT találsz további információkat.

Nevelési tanácsadó és igazságügyi szakértő által kiadott igazolás a hatályos törvények alapján nem fogadható el.

Ha információra vagy konkrét segítségre van szükséged a szakértői vélemény megszerzésével kapcsolatban, keress minket az eselyegyenloseg@m365.bme.hu email címen!

Külföldi hallgatók esetén

Ha nem magyar álllampolgárságú hallgató vagy, tájékozódj arról, hogy milyen szakértői papírokat tud befogadni a BME. Az információkat megtalálod ITT.

HALLGATÓI ESÉLYEGYENLŐSÉGI BIZOTTSÁG

A Bizottság feladatkörébe tartozik a regisztrációk és tanulmányi feltételek módosításáról szóló kérelmek elbírálása. A regisztráció és a kérelem benyújtása előtt minden esetben érdemes egyeztetned előzetesen az esélyegyenlőségi koordinátorral a lehetőségekről és az egyénre szabott támogatásokról.

87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet 20. fejezete felsorolja, hogy a fogyatékosságtípusától függően milyen kedvezményekre vagy jogosult, például:

  • számonkérés típusának (írásbeli/szóbeli) megváltoztatása,
  • többletidő a számonkérések során,
  • segédeszköz használata,
  • plusz államilag támogatott félévek,
  • nyelvvizsga alóli mentesség.

Kérelmed benyújtásakor fontos figyelembe venni az egyetemi határidőket, illetve azt, hogy az ügyintézés több hetet is igénybe vehet. A Hallgatói Esélyegyenlőségi Bizottság havonta egyszer megtárgyalja a hozzá beérkező kérelmeket, a hatályos törvényi és egyetemi szabályozásokat figyelembe véve döntéséről határozatot hoz vagy javaslatot készít. Ennek bemutatásával tudsz egyeztetni oktatóiddal a kapott kedvezményekről.

A Bizottság tagjai:

Dr. Kiss Rita Mária egyetemi tanár, a Hallgatói Esélyegyenlőségi Bizottság elnöke

Rajczi Barnabás hallgató, az Egyetemi Hallgatói Képviselet delegáltja

Balf Rita Julianna, esélyegyenlőségi koordinátor

A jelenleg érvényben levő szabályozásokról az alábbi linkeken tájékozódhatsz: